Beylerbeyi Konağı

Beylerbeyi Konağı 

           Kanuni Sultan Süleyman zamanında 1525 yılında yaptırılan Kurşunlu Camii ve Külliyesi Eskişehir’ imizin nadide tarihi eserlerinden birisidir. Şehrimizin halkı tarafından ve de Şehrimize gelen misafirlerce yoğun olarak ziyaret edilen bu Osmanlı Mimarisi Eserin yanında bulunan Beylerbeyi Konağı Kültür merkezimiz Türkiye Cumhuriyetinin 75. yılı ve Osmanlı Cihan Devleti’ nin 700. Kuruluş yıldönümüzde kurulmuş olup Çapa Grubunun Eskişehirli hemşehrilerimize bir armağanıdır.

Geçmiş ile gelecek arasında bir köprü kuran bu Kültür hizmetimiz; Şark Köşesinde eski Türk insanının yaşam şeklini, Nostaljik Giysiler bölümünde atalarımızın giyim kuşamlarını, Yörük Türkmen çadırında göçebe hayatı canlandırmaktadır.

1900’lü yıllardan kalma malzemelerin bulunduğu Eski Eczacılık Müzemizde, Eczacılık öğrencilerinin mesleki nostalji yaşamaları sağlanmakta, Tıp-Ecza Yayınları Kütüphanemizde Tıp ve Ecza mensuplarının teknolojinin son yeniliklerini takip edebilmesi için Tıbbi yayınlar ve dergiler bulunmakta, Fotoğraf sergimizde ise dünden bugüne Çapa’nın geçirdiği evreler ve gelişmeler, fotoğraf ve belgelerle sergilenmektedir.

Kültür Merkezimize ziyaret Pazar günleri saat 14:00-17:00 arasında olup davetiyelidir. Yaklaşık 350 yıllık olan binamıza fazla sayıda ziyaretçi geldiğinde, binamıza ve misafirlerimize zarar geleceği düşünülerek, ziyaretlerde davetiye sistemi uygulanmaktadır.